Kategorie
Bez kategorii

Pokój dziecięcy musi łączyć w sobie kilka różnorakich funkcji

Projektując pokój dziecinny musimy wziąć pod uwagę potrzeby naszego dziecka. Powinien być tak urządzony, aby dało się w nim szybko wprowadzić konieczne zmiany, na przykład zmienić kołyskę na łóżeczko. Czy bez problemu przestawić meble.

Podziel przestrzeń na strefy

Pokój dziecięcy musi łączyć w sobie kilka różnorakich funkcji. Przede wszystkim musi się w nim znaleźć miejsce na dziecięce łóżeczko. Powinno się ono znaleźć w zacisznym miejscu, najlepiej pod ścianą. Lepiej nie ustawiać łóżka bezpośrednio przy drzwiach i oknie, hałasy mogą przeszkadzać maluchowi.

Koleje ważne miejsce to strefa zabawy. Dziecko musi mieć miejsce na rozłożenie klocków, puzzli czy zabawę lalkami. Do takich statycznych zabaw wystarczy 1,5m2 powierzchni. Jeśli nasze dziecko będzie chciało skakać lub tańczy, to będziemy potrzebować dwa razy więcej wolnej przestrzeni. Niezbędny jest także kącik do pracy. Młodszemu dziecku wystarczy niski stolik i niewielkie krzesełko… Mały uczeń będzie potrzebował biurka oraz wygodnego krzesła. Musimy zadbać, aby w takim biurku było odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. Dziecko w swoim pokoju będzie musiało pomieścić książki, zeszyty oraz inne niezbędne pomoce naukowe.

Nie możemy zapomnieć o pojemnych szafach i półkach. Swoje miejsce znajdą w nich dziecięce ubranka, książeczki, zabawki i ukochane misie.

Nastolatkowi z pewnością spodoba się kącik do przyjmowania gości. Co powinno się w nim znaleźć? Na pewno niski stolik. Do tego warto dodać wygodne fotele lub kanapę.